Android Cihaz Nasıl Root Edilir

Android telefonunuzu root ederek en iyi casus uygulamaların bazılarının ileri casusluk özelliklerini kullanmak ister misiniz? Android cihazınızı daha da mükemmel bir hale getirmek ister misiniz? Eğer yanıtınız evet ise, o zaman bu yazıyı okumaya devam edin ve bir Android cihazı sadece birkaç dakika içerisinde nasıl root edebileceğinizi öğrenin.

Mobil Casusluğun Tadı Nasıl Çıkarılır!

Bu gönderide size Android cihazların hemen hemen hepsinde işe yarayan iki farklı universal root etme yöntemlerinden bahsedeceğim. Bunu söylemişken, bu yöntemlerin bütün Android cihazlarında işe yaramadığını da belirtmekte fayda var. Aşağıda bahsedilen yöntemlerden her hangi birini uygulayabilir ve işiniz bittiği zaman da, root etmenin daha pek çok farklı faydalarına ek olarak favori mobil casusluk uygulamanızın en ileri izleme özelliklerinin tadını çıkarabileceksiniz.

Universal Android Root Etme Nedir?

Eğer XDA forumları gibi İnternet sitelerini ziyaret ederseniz, belli Android akıllı telefonları için mevcut birçok root etme rehberi bulabilirsiniz. Samsung, LG, Sony ve HTC gibi akıllı telefon devlerinin cihazlarına özel rehberler de bulabilirsiniz.

Universal root etme yöntemleri büyük üreticilerin farklı telefonlarını destekler ve böylece siz de telefonumuzu bir universal root etme yöntemi ile root edebilme olanağı yakalayabilirsiniz. Bu yöntemlerin en mükemmel tarafı ise çok kolayca uygulanabilir olmalarıdır. Android cihazınızı sadece birkaç dakika içerisinde root etme şansına sahip olursunuz.

Android Cihazınızı Root Etmeden Önce İpuçları, Nasıl Root Edilir

Root etme riski olan bir yöntemdir, bu nedenle de eğer işler yolunda gitmezse tüm sorumluluk size aittir. Root etme ayrıca üreticinizin sağladığı garantinin de geçersiz olmasına neden olacaktır. Root etme işlemi sırasında bir şeylerin yolunda gitmeme olasılığına karşı önemli dosyalarınızın bir yedeğini çıkarın ve saklayın. Ayrıca, Android cihazınızın şarjının en az yüzde 70 oranında dolu olduğundan emin olun ki böylece root etme işlemi sırasında şarjı aniden bitmez.

Yöntem 1: Kingo Root

Kingo Root, Android için mevcut en eski ve en pöpüler universal root etme yöntemlerinden biridir. Birçok Android kullanıcısı, Kingo Root yöntemini kullanarak Android cihazlarını başarıyla root etmişlerdir. Kingo Root, Android cihazlarının hemen hemen hepsini destekler ve desteklenen cihazların listesini, İnternet sitesine görebilirsiniz.

Telefonunuz bu listede yer almıyor olsa bile bu, Kingo Root yönteminin sizin Android cihazınızda işe yaramayacağı anlamına gelmez. Aşağıda bahsedilen adımları Android cihazınızı sadece birkaç dakika içerisinde root etmek için takip ediniz.

Adım 1

Kingo Root uygulamasını Windows yüklü bilgisayarınıza indirin. Uygulamaya bu linkten ulaşabilirsiniz. İndirme işlemi tamamlandıktan sonra, uygulamayı bilgisayarınıza yükleyin.

Adım 2

King Root’u çalıştırın. Kingo Root’ta bir “Bağlı Değil” mesaj göreceksiniz. USB kablosunu kullanarak Android cihazınızı bilgisayarınıza bağlayın.

android root nasıl root edilir

Adım 3

Android cihazınızın sürücüleri eğer yüklü değilse, Kingo Root bunları sizin için otomatik olarak yükleyecektir. Sürücü kurulumunun tamamlanmasını bekleyin.

Adım 4

Android cihazınızın Ayarlar sekmesinde Geliştirici seçeneklerine gidin ve USB hata ayıklayıcıyı etkin hale getirin. Eğer Geliştirici seçeneklerini bulamazsanız, Ayarlar sekmesinde Telefon Hakkında bölümüne gidin ve “Artık bir geliştiricisiniz” ya da benzer bir mesajı görünceye değin Yapı Numarasına dokunmaya devam edin. Bu adımın ardından Geliştirici seçenekleri menüsü Ayarlar sekmesinde gözüküyor olmalı. Eğer Android cihazınızda açılır bir pencere ile karşılaşırsanız “Bu bilgisayar seçeneğinde her zaman izin ver” seçeneğini tıklayın ve Tamam’a dokunun.

android-usb-debugging nasıl root edilir

Adım 5

Android cihazınız Kingo Root tarafından tanınınca, cihazınızın adı Kingo Root ekranında gözükecektir. Root etme işlemine başlamak için, ROOT butonuna tıklayın.

kingo-root-button nasıl root edilir

Adım 6

İşlemin tamamlanması bekleyin. Tamamlanınca da, Kingo Root’ta “Root Etme İşlemi Başarılı!” mesajı alacaksınız. “Bitti” butona tıklayın. Cihazınız şimdi otomatik olarak yeniden başlatılacaktır. Yeniden başlatma işlemi tamamlanınca, Android cihazınızın bilgisayar ile bağlantısını kesebilirsiniz.

kingo-root-finish nasıl root edilir


Yöntem 2: Towelroot

Towelroot da birçok Android cihaz için bir diğer mükemmel root etme yöntemidir. Bu yöntemin özellikle en iyi tarafı, root etmek için bir bilgisayara ihtiyacınız olmaması ve Towelroot Android uygulamasının Android cihazınızı doğrudan root edebiliyor olmasıdır. Towelroot’ın, Android KitKat’i çalıştırabilen veya daha düşük Android sürümle çalışan Android cihazlarda çalışması gerekir. Aşağıda bahsedilen adımları Android cihazınızı sadece birkaç dakika içerisinde root etmek için takip ediniz.

Adım 1

Android cihazınızın Ayarlar sekmesinde Güvenlik bölümüne gidin ve “Bilinmeyen Kaynaklar” seçeneğinin işaretli olduğundan emin olun.

android-unknown-sources nasıl root edilir

Adım 2

Towelroot’un resmi İnternet sitesine gidin ve APK dosyasını indirmek için Lambda işaretini tıklayın. Bu dosyayı eğer bilgisayarınıza indirdiyseniz, o zaman Android cihazınızı bir USB kablosu kullanarak bilgisayarınıza bağlayın ve APK dosyasını, Android cihazınıza aktarın.

towelroot-website-lambda nasıl root edilir

Adım 3

Her hangi bir dosya yöneticisini kullanarak, indirilen APK dosyasının Android cihazınıza indirildiği klasöre gidin ve dosyayı açın. Kurulum işlemini başlatmak için “Kur” butonuna dokunun.

towelroot-install nasıl root edilir

Adım 4

Towelroot, Android cihazınıza başarıyla yüklenince, uygulamayı açın ve telefonunuzu root etmek için “ra1n yapmasını sağla” butonuna dokunun. İşlem sadece birkaç saniye sürecektir.

android nasıl root edilir

Adım 5

İşlem tamamlanınca, Towelroot’ta “Root işlemeniz tamam, yeniden başlatmaya gerek yok” mesajı görmeniz gerekiyor. İşte bu kadar!

towelroot-install nasıl root edilir

Android Cihazınız Eğer Desteklenmiyorsa?

Yukarıda bahsedilen her iki yöntemi de denemenize rağmen, telefonunuzu halen root edemediyseniz, Android cihazınızı root etmek için ayrıntılı özel bir rehberi kullanmanız gerekebilir. Önceden de söylediğim gibi universal root yöntemleri, her Anroid cihazı üzerinde çalışmaz. Android cihazınız nasıl root edilir, diye öğrenmek istiyorsanız İnternette çok sayıda olan forumları ziyaret ederek gereken bilgi bulabilirsiniz.

Sonuç

Android için mevcut en popüler casus uygulamalarının bazılarını kurmak için root erişimine ihtiyacınız yok. Fakat eğer casus uygulamasının ileri izleme özelliklerini kullanmak istiyorsanız, telefonunuzu root etmeniz gerekecektir. Yukarıda bahsedilen yöntemler, birçok Android cihazda işe yarar. Eğer telefonunuz yukarıda anlatılan yöntemlerce desteklenmiyorsa, root etme rehberleri bulmak için konu ile ilgili siteleri de ziyaret edebilirsiniz.

 

ANDROID CASUSU DENE

 

Yukarıdaki root yöntemleri tüm casus yazılımlar kurmadan önce uygulamanız gerekli. Mesela, en iyi casus programlardan biri olan mSpy ile root etmenin ne kadar faydalı olduğunu anlayabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *