Android Root Nedir – Nasıl Yapılır?

Daha önce hiç Android cihazı root ’lamayı duydunuz ve bunun ne olduğunu, nasıl yapıldığını merka ettiniz mi? Bir Android cep telefonunu root ’lamak temel olarak bir iPhone’a jailbreak yapmakla aynı şeydir. Bu işlem cep telefonunun işletim sisteminde daha geniş bir erişim sağlar ve sistemi kontrol etmenize izin verir. Böylece bazı yazılım uygulamalarının gereksinim duyduğu root izinlerini de sunmuş olur. Android telefonda root yapmak söz konusu olduğunda, bunun tablet bilgisayarlar da dahil olmak üzere Android yazılımı üzerinden çalışan herhangi bir cihaza uygulanabileceğini aklınızda tutun.

Android Cihazımda Root Yapmam Gerekiyor Mu?

Jailbreak’de olduğu gibi, Root yapmak size belli bazı uygulama ve yazılımları indirdiğinizde birazcık daha fazla özgürlük verir. Temel çoğu casus yazılım programları root yapılmamış Android telefonlarında çalışacaktır fakat bir takım gelişmiş özelliklerin doğru şekilde çalışabilmesi için telefonunuza root yapmak gerekebilir. Örneğin, mSpy ile WhatsApp gibi anında mesajlaşma servislerini Android cihazında root yapılmışsa takibe alabilirsiniz. Ayrıca MobileSpy’da Canlı Kontrol Paneli özelliğini kullanabilmek için de araç üzerinde root yapılmış olmalı. Yine de bütün temel özellikler çalışacaktır, bu nedenle casus yazılım programlarının kullanmak için telefonunuza root yapmak zorundaymışsınız gibi hissetmenize gerek yok.

Jailbreak ile Aynı Şey Mi?

Temel olarak evet ama aslına bakarsanız süreç çok daha kolay! Bir iPhone üzerinde jailbreak yapmak Apple’ın yapmanızı istediği bir şey değildir, jailbreak sürecine yardımcı olması için herhangi bir resmi uygulama sağlamazlar – kontrol manyakları! Ancak Android üzerinde root yapmak için resmi Google Play mağazasında (eski Android Market) güvenilir kaynakların sunduğu ücretsiz uygulamalar bulunuyor. Android root yapmadan önce telefonunuzu güvence altına almak için takip etmeniz gereken birkaç adım bulunuyor.

Android Root ‘a Başlamadan Önce

Aynı jailbreak’te olduğu gibi, Android’inize root yapmak tamamen tersine çevrilebilir bir işlemdir. Eğer bir şeyler ters giderse ya da telefonunuzda eski ayarların geçerli olmasını isterseniz, fabrika ayarlarına dönebilirsiniz veya işletim sistemini yeniden yükleyebilirsiniz – ancak bu telefon üzerindeki tüm verileri silecektir – kontak kişileri, e-postalar, uygulamalar – her şey! Cep telefonunuza root işlemi uygulamaya başlamadan önce her şeyin yedeğini almanız çok önemli. İnternet üzerinde yapacağınız kısa bir araştırma, Android cihazınızı yedeklemek hakkında bazı güzel rehberler bulmanıza yardımcı olacak – aşağıdaki kaynaklara bakabilirsiniz. Yedekleme işlemini tamamladıktan sonra, telefonun şarjının tamamen dolu olduğundan emin olmalısınız. Ve sonra işleme başlayabilirsiniz.

Android Akıllı Cep Telefona Nasıl Root Yapılır?

Telefonunuzu ya da cihazınızı root’lamak için bilgisayarınıza bir yazılım uygulaması indirmeniz ve daha sonra da telefonunuzu bilgisayarınıza bağlayıp yazılımı çalıştırmanız gerekecek. İnternet üzerinde türlü türlü güzel ve ücretsiz uygulamalar bulunuyor. Bunlar arasında, SuperOneClick, Z4Root ve Universal AndRoot bulunuyor. Kullanımı kolay olduğu ve Android telefonların büyük bir kısmında çalışacağı için ben SuperOneClick’i tercih ediyorum.

Telefonunuzun ayarlar kısmına gidip USB Debugging’i etkinleştirerek başlayın – Rooting ekran görüntüsüne bakınız.

Rooting-enable-usb-debugging1 android root

Sonra SuperOneClick’i bilgisayarınıza indirin – indirmek için gerekli bağlantıya Buradan erişebilirsiniz. Telefonunuzu bilgisayarınıza bağlayın ve SuperOneClick.exe dosyasını çalıştırın. Yazılım açılacaktır ve sonrasında yapmanız gereken tek şey, Root tuşuna başmak. Her şey otomatik olarak gerçekleşiyor ve yalnızca birkaç dakika içinde tamamlanıyor. İşlem bittiğinde size onay mesajı verecek. Sonrasında telefonu (ya da cihazı) yeniden başlatmalısınız. Root tamamlandı – basit!

SuperOneClick, SuperUser uygulamasını kuruyor ve ne zaman herhangi bir yazılım root izni almak istese bu uygulama sizden erişim izni istiyor. Yazılıma güveniyorsanız, ‘Hatırla’ ve ‘İzin Ver’i seçmelisiniz.

superoneclick21 android root

Eğer teknolojiye gerçekten meraklıysanız, Android root ’lamanın bir sürü başka avantajı da bulunuyor. Cihazınızı özelleştirebilirsiniz, hatta hızlandırabilirsiniz de. Uygulamaları, telefonun hafızası yerine sim kartına indirebilirsiniz. Böylece Bluetooth ve Wi-Fi bağlantısına izin vermiş olursunuz – ve eğer canınız istiyorsa bir sürü havalı iş yapabilirsiniz! Eğer bunlar ilginizi çekmiyorsa, en basit işlere odaklanın ve detaylara fazla önem vermeyin – her şey kafa karıştırıcı bir hale gelebilir. Rooting uygulamalarından birini seçin, eksiksiz bir yedekleme yapın, talimatları uygulayın ve işinizi görün.

Müthiş İpucu – Android’inizin başarılı bir şekilde root’landığından emin olmak için Play Store’dan basit ve ücretsiz bir uygulama indirebilirsiniz – Root Checker. Yalnızca indirin ve talimatları uygulayın, cihazınızın gerçekten root’landığını teyit edecektir – ekran görüntüsüne bakınız. Rooting-Check-01 android root

Bazı Yararlı Kaynaklar

Eğer herhangi bir zorlukla karşı karşıya kalırsanız ve belki de belli bir telefon modeli hakkında daha detaylı bilgiye ihtiyaç duyarsanız Internetten her tür bilgiye ulaşabilirsiniz.

Birbirinden farklı o kadar çok telefon ve işletim sistemi var ki, tek bir sitenin hepsini birden kapsamında bulundurması mümkün değil – Google sizin en iyi dostunuz olacak!

Daha fazla detay için bir başka güzel site de Androidauthority.com – Android cep telefonunuzu nasıl yedekleyeceğiniz hakkında güzel rehberleri bulunuyor.

Unutmayın, cep telefonu casus yazılımlarının basit özellikleri için telefonu root etmeniz gerekmez ancak casus yazılımın tüm özellikleri için Android’inize root işlemi yapmanız şarttır.

 

ANDROID CASUSU DENE

 

Hangi casus yazılım satınalmaya karar veremiyorsanız bizim tecrübemize dayanın, tavsiyemiz mSpy, en kaliteli, en çok kullanılan bir casus program. Root işleminde zorlanırsanız bile 7/24 çalışan müşteri desteğinden yardım alabileceksiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *