SANAL ZORBALIK VE TACİZ 2020

Sanal zorbalık, yüz kızartıcı veya acımasız çevrim içi gönderiler ya da dijital resimlerden, çevrim içi tehditler, taciz ve olumsuz yorumlar, e-postalar, web siteleri sosyal ağlar ve yazılı mesajlar vasıtasıyla gizli takipçilik arsasında değişmektedir.

Her yaş grubu sanal zorbalığa maruz olabilir fakat gençler ve genç yetişkinler yaygın kurbanlardır. Sanal zorbalık, okullarda büyüyen bir sorundur. Sanal zorbalık sorun haline gelmektedir çünkü internet oldukça gizlidir ki bu gözdağlarının izini bulmak zor olduğundan zorbaları çekiyor. Ne yazık ki, internette dedikodular, tehditler ve fotolar çok hızlı bir şekilde yayılabiliyor.

Çocuklarınızı Sanal Zorbalıktan Koruyun:

 • Çocuklarınızın kişisel bilgileri paylaştığı yerleri sınırlayın: Tanımadıkları zorbalara maruz kalmalarını azaltmak için çocuklarınızın ilgileri, alışkınlıkları veya işleri hakkındaki detaylara ya da iletişim bilgilerine kimin erişebileceğine dikkatli olun. Bu, bir kurban olma risklerini azaltabilir ve eğer mağdur edilirlerse bunu tespit etmelerini daha kolaylaştırabilir.
 • Durumun gittikçe kötüleşmesini önleyin: Düşmanca cevap vermenin bir zorbayı tahrik edeceği muhtemeldir. Şartlara bağlı olarak sorunu önemsememeyi düşünün. Sıklıkla, zorbalar kurbanlarının tepkise göre gelişir. Eğer siz ve sizin çocuğunuz istenmeyen e-posta iletileri alırsanız, e-posta adresinizi değiştirmeyi düşünün. Sorun durabilir. Eğer yeni hesabınızda iletiler almaya devam ediyorsanız, yasal işlem için güçlü bir durum olabilir.
 • Sanal zorbalığı belgelendirin: Her çevrim içi etkinliğin (e-postalar, web sayfaları, sosyal medya gönderileri gibi) konuyla ilgili tarihleri ve saatleri içeren bir kaydını tutun. Hem elektronik biçimini hem de basılı bir kopyasını tutun.
 • Uygun yetkililere sanal zorbalığı bildirin: Eğer siz ve çocuğunuz taciz ediliyor veya tehdit ediliyorsanız, yerel yetkililere eylemi ihbar edin. Sizin yerel polis biriminiz iyi bir başlangıç noktasıdır. Konuşma özgürlüğü ile cezalandırılabilir suçlar arasında bir ayrım vardır. Emniyet görevlileri ve savcılar yasal sonuçlarının aydınlatılmasına yardım edebilirler. Öğrencilerin yer aldığı eylemler ile ilgilenmek için farklı tutumları olabilen okul yetkililerine bildirmek de uygun olabilir.

DURUN. DÜŞÜNÜN. BAĞLANIN. İpuçları:

 • Çevrim içi varlığınıza sahip olun: Kullanılabilir olduğu zaman, bilgi paylaşımı için web sitelerindeki gizlilik ve güvenlik ayarlarınızı rahatlık seviyenize ayarlayın. Nasıl ve kim ile bilgi paylaşacağınızı sınırlamak iyidir
 • Benim için daha emniyetli, hepimiz için daha güvenli: internette yaptığınız şey herkesi -evdeki, işteki ve tüm dünyadaki- etkilemek potansiyeline sahiptir. İyi çevrim içi alışkanlıkları uygulamak küresel dijital topluluğa faydalı olur.
 • Yalnızca, sizin hakkınızda onlara paylaştırdığınız kadar başkaları hakkında paylaşın. Altın kural çevrim içine de uygulanır.

Sanal zorbalık ve tacizi farketmek ve önlemek için Android Casus Yazılımı kullanın.

Ek Kaynaklar:

2 thoughts to “SANAL ZORBALIK VE TACİZ 2020”

 1. Hello there ,
  I’m sorry I don’t speak Turkish, but I believe the following is relevant for you and your users.

  I saw that you mentioned cyberbullying.org/ here androidcasus.com/sanal-zorbalik-ve-taciz/ and I wanted to share my gratitude concerning your work on promoting online child safety.

  I want to suggest you share an important guide which came out last week. I found it was very thorough on child safety online:
  https://tr.vpnmentor.com/blog/internette-cocugunuzu-korumak-icin-nihai-ebeveyn-rehberi

  I liked the way they summarized each section with actionable items for the parent/teacher.

  Once again, thanks for helping protect our kids,
  Caroline

  1. Dear Caroline,
   thank you for your feedback and useful link about cyber-bullying. Sure, I will publish your guide because it’s really helpful.
   Thank you! We are here to help and protect.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *