Çocuklarınıza Yeni Sistemleri Nasıl Öğretebilirsiniz 2020

Tatil sezonu sürüyor ve dijital cihazlar (ve aksesuarları) raflardan adeta uçuyor. Sorumuz neyi işaret ediyor: Onlara yeni cihazlarını nasıl tanıttınız?

Çocuğunuza yeni bir teknolojik parça hediye ettiğiniz zaman, bu sadece basitçe “al bakalım” yada “umarım beğenirsin” demek midir? Çocuğunuzun yeni cihazını kullanmasına izin vermek cazip olabilir, özellikle onlar bunu hevesle beklerken. Buna göre, teknolojiyi teslim aldığınız andan itibaren, internet güvenliği konusunu tartışmanız için bir fırsat penceresi var.

Çocuğunuzun yaşının ne olduğu (ya da evinizde zaten ebeveyn denetimlerinin olması) internet güvenliğinin önemini değiştirmez. Küçük yaştan itibaren güzel alışkanlıklar edinmek, çocuğunuzun çevrimiçi dünyada gezinirken iyi kararlar almasına yardımcı olacaktır.

Çevrimiçi riskler üç kategoriye ayrılır:

Bu kategorileri göz önünde bulundurarak, yeni bir aygıtı teslim almadan önce internet güvenliğini artırmanın birkaç yolu vardır.

Davranış Kuralları

Çevrimiçi görgü kuralları daima yoruma açık olmuştur. Dijital dünya çok geniş bir alandır ve bir ekranın arkasında saklandığınızda yenilmez hissetmek kolaydır – bu yüzden nasıl hareket edileceği hakkında konuşmak çok önemlidir.

Çocuğunuzun dijital cihazı onlara internette serbest dolaşım sağlamaz, olsa bile onlara etik bir biçimde yeni teknolojilerine nasıl yaklaşacaklarını öğretmek önemlidir. Bu başkalarını saygılı davranmak demektir. Aynı zamanda oyunu veya programı perspektif içerisinde kullanmak demektir. Kaybettiğinizde bağırıp çığlık atmak doğru değildir. Bu kuralları çocuğunuzla oyun oynamaya başlamadan önce konuşmak önemli bir emsal oluşturmaya yardımcı olacaktır.

Kiminle Karşılaşacak?

Tartışılan ikinci çevrimiçi risk – uygunsuz iletişim – ilgilendiğimiz insanlarla ilgilenir.

Yaşamının çeşitli noktalarında, çocuğunuz çevrimiçi olarak sosyalleşme fırsatıyla karşı karşıya kalacaklar. Onlar en erken zamanda kimin iyi ya da kötü ya da güvenli olmayan bir şeyin farkına varacağını öğrendikleri zaman o kadar iyi olur. Çocuğunuzun yeni teknolojisi, başkalarıyla doğrudan iletişim kurmasa bile, kavramı ortaya çıkarmak çok önemlidir.

Çocuğunuzla oturun ve güvenli ve güvensiz iletişim arasındaki farkı konuşun. Onların tehdit altında, zorbaca veya rahatsız edici bir durumdaysalar size yaklaşmalarını teşvik edin. Sohbetlerini yakından izlemeyi planlıyor olabilirsiniz, ancak çocuklarınız büyüdükçe daha zorlaşacaktır. Karşılıklı güven yaratmak sorularını ve endişeleriyle size yaklaşmaları için kendilerine güven veren bir ortam kritik öneme sahiptir.

Neyle Karşılaşabilirim?

Son olarak, dijital içerik çok çeşitlidir. Ebeveyn kısıtlamaları etkinleştirildiğinde bile, “şüpheli” içerik çatlaklar arasında sızıp içeri girebilir. Çocuğunuzun bu içeriği tanımasını ve bunlardan kaçınmasını öğrenmesine yardımcı olun ve bunlarla sık sık birlikte “gözden geçirme” yaptığınızdan emin olun.

Çocuğunuzla yeni teknolojiyi keşfetmek için zaman harcayın; özellikle de ilk kez keşfederken bunu yapabilirsiniz. İyi huylu görünen bir oyun veya program, uygun görmediğiniz sürprizlerle karşınıza çıkabilir. Çocuğunuzun cihazın kullanımının ilk aşamalarına dahil olarak, yaşadıklarının farkına varacaksınız ve bu konuda soru sorma imkanınız olacak.

Teknolojik Araçların Faydaları

Dijital araçların en iyi avantajlarından biri, sundukları öğrenme fırsatlarından gelir. Teknoloji düzgün bir şekilde kullanıldığı zaman, bir çocuğun oynaması ve öğrenmesi için mükemmel bir yoldur. Bunu çevrimdışı süreyle dengelemek, çocuğunuzu dünyayı keşfetmesi için eleştirel düşünme soruları ve fırsatları geniş bir yelpazede açığa çıkarmasına ve değerlendirmesine yardımcı olabilir.

Güvenlik her zaman yeni bir oyuncağın birinci önceliğidir ve baştan itibaren uygun önlemlerin alınması, çocuğunuzun dijital hediyelerinden en büyük ölçüde fayda sağlamasına yardımcı olabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *