Android Ebeveyn Denetimi Nasıl Kullanılır? [2020]

Bu Android ebeveyn denetimi ve kısıtlama ayarlama rehberi ile çocuklarınızı -onların yanı sıra banka hesabınızı da- güvende tutabileceksiniz.

Çocuklar gün geçtikçe teknolojiyle daha içli dışlı hale geliyor, hatta yürümeye yeni başlayan bir çocuk bile Android akıllı telefonunuzu veya tabletinizi mümkün olduğunu bilmediğiniz şekillerde kullanmayı başaracaktır. Uygulama içi ve oyun satın alımlarıyla ağır bir fatura oluşturmanın yanı sıra çocuklarınızın çevrimiçi saldırganlarla ve yetişkin içerikle karşılaşma riski bulunduğu anlamına da geliyor.

Ama korku içinde yaşamak zorunda değilsiniz. Size Android 5.0 ile üstü (tabletlerde 4.3 ile üstü) cihazlarda nasıl hassas ebeveyn denetimi kuracağınızı ve çocuklar için nasıl kullanıcı profilleri oluşturacağınızı göstereceğiz.

Android’de nasıl çocuk hesabı ayarlayabilirim?

Biz OnePlus 3T’de en son Android sürümünü (7.1 Nougat) kullanacağız; ama arayüz her Android telefonda değiştiği için sizinkinin birebir aynı olmasını beklemeyin. Ama bu işlem genel olarak aynı. Sadece telefon veya tablet ayarlarından Kullanıcıar bölümünü bulmanız gerekecek.

Öncelikle ekranı üstten aşağı doğru sürükleyin. Sonra, eğer hala ayarların dişli şeklindeki simgesi gözükmediyse biraz daha sürükleyin. Ayarlar uygulamasını açmak için simgeye dokunun.

Kullanıcılar yazısını görene kadar aşağı kaydırın. Telefonunuzun bölümlere ayrılmış bir Ayarlar uygulaması varsa Kullanıcılar menüsünü bulmak için diğer sekmeleri aramanız gerekebilir.

Kullanıcılar’da kendi hesabınızı veya telefon sahibinin ana hesabını görürsünüz. Bir kullanıcı ekle seçeneği olacak, onun üzerine dokunun.

Tamam’a basarak mesajı kabul ettikten sonra yeni mesajı onaylayarak ayarlamaya geçin.

Cihaz sizi hesaptan çıkaracak ve yeni kullanıcının hesabına giriş yapmanızı isteyecek. Yeni hesabın bir çocuk olduğundan, ayarları yaparak devam edeceksiniz.

Devam ettiğinizde bir Android hesabında oturum açmak isteyip istemediğiniz sorulacak. Eğer çocuklarınızın Google Play üzerinden uygulamalar, oyunlar, müzik, video ve TV şovları indirmesini önlemek isterseniz bu adımı atlayarak kuruluma devam edebilirsiniz. Kendi kullanıcı hesabınız aracılığıyla hala uygulama indirmeye devam edebileceksiniz.

Ayrıca çocuklarınız için bir e-posta hesabı ayarlama seçeneğine de sahip olacaksınız. İstemiyorsanız bu adımı da geçebilirsiniz.

Play Store içeriğini nasıl kısıtlayabilirim?

Çocuğunuza kendi hesapları üzerinden Google Play Store erişimi vermek istediğinizi varsayarsak, bunu kurulumda istendiği sırada kendi Google hesabınızla veya kendilerinin hesabı varsa onunla giriş yapabilirsiniz.

Sonrasında Play Store uygulamasını (hala telefonlarındaki veya tabletlerindeki kullanıcı hesabında bulunacak) başlatın ve sol üstte üç çizgi şeklinde göreceğiniz “hamburger” simgesine basın.

Aşağı kaydırın ve Ayarlar’a dokunun. Ardından ebeveyn denetimi seçeneğini görene kadar ekranı kaydırın.

Dokunun ve bir PIN kodu oluşturun. İki kere girmeniz istenecek.

Artık ayar açılmış olacak ve her kategoriye dokunarak her biri için ne kadar kısıtlayıcı olmak istediğinizi seçebileceksiniz. Uygulamalar ve oyunlar için numaralar yaşlarla ilgili. Bu yüzden çocuğunuz dört ile yedi yaş arasındaysa PEGI 7’ye basın. Ekranın altındaki kaydetme butonuna bastığınızdan emin olun.

Çocukların özgürce bir şeyler satın almasını önlemek isterseniz, parayla harcayarak herhangi bir şey indirmek istediklerinde sorulacak ve yalnızca sizin bildiğiniz bir PIN ayarlayabilirsiniz. Bunu yapmak için ana Play Store ayarları menüsüne geri dönün ve satın alım işlemleri için kimlik doğrumalası iste seçeneğine basın.

Play Store uygulama ve oyun indirmek için kullanılabilecek tek yer değil. Bu yüzden diğer kaynakların engellendiğinden emin olunması önemli. Bunu yapmak için cihazın ana ekranına geri dönün ve dişli çark simgesini görmek için ekranın üstünü aşağıya sürükleyin, Ayarlar uygulamasını açmak için dokunun.

Güvenlik bölümünü (bizim telefonumuzda güvenlik ve parmak izi olarak geçiyor) bulun ve dokunun. Ardından emin olmak için bilinmeyen kaynaklardan uygulama yüklemenin kapalı olduğunu (büyük ihtimalle kapalı olacak) kontrol edin.

YouTube’yi Nasıl Güvenli Hale Getiririm?

Çocuklar Youtube videolarını izlemeyi çok seviyorlar. Artık Play Store’den ücretsiz olarak indirebileceğiniz çocuklar için bir YouTube Kids uygulaması var. Telefon veya tabletlerindeki hesaplarına giriş yapmışken indirin.

Uygulamayı başlatın. Uygulama hiçbir algoritmanın uygulama içindeki her şeyin onlar için %100 güvenli olduğunu garanti edemeyeceğini ve ekibin inceleyip kaldırması için uygun videoları kolayca işaretleyebileceğinizi açıklayacak.

Ardından Okul Öncesi, Okul Çağı ve Bütün Çocuklar için kısıtlama düzeyini ayarlayabilirsiniz.

Son olarak aramayı açma veya kapatma seçeneğine sahipsiniz. Kapatmayı seçerseniz çocuklarınız videoları keşfetmek için uygulamadaki menüleri kullanmak zorunda kalacak. Ama tecrübelerimize göre bu fazla sınırlayıcı, aramayı açmak en azından beş yaş ve üstü için daha iyi.

Çocukları çevrimiçi ortamda güvende tutmak konusunda yazdığımız başka bir yazıda önerdiğimiz gibi, ebeveyn denetim özelliklerini kullanmayı çocuğunuzun telefon veya tablet kullanımını denetlememek için bir bahane olarak görmemeniz önemli. İzledikleri ve dinledikleri şeyleri gözlemlemek kadar neye izin verildiği ve verilmediğine dair temel kurallar belirlemek, ek olarak her gün ne kadar kullandıklarını takip etmek en iyisidir.

Belirli uygulamaları, hatta bütün cihazı devre dışı bırakabilen ve daha pek şeyi takip etmenize imkan tanıyan çok sayıda uygulama var.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *