Amazon FreeTime, Android telefonlar ve tabletlere geliyor

Yeni Freetime Android uygulamasının piyasaya sürülmesiyle birlikte, özel olarak seçilmiş çocuk dostu içeriklere ve çeşitli ebeveyn kontrollerine erişim sunan Amazon’un Freetime hizmeti de Android cihazlara geliyor. Uygulama, ebeveynlere Amazon’un Fire tablet cihazlarında bulunanlara benzer bir dizi ebeveyn kontrolünün yanı sıra FreeTime web tarayıcısının çocuklar için güvenli olarak kategorize ettiği 40,000’in üzerinde YouTube videosu ve web sitesinden oluşan titiz bir seçki sunuyor.

Ebeveynler aynı zamanda, Prime üyesi olmaları halinde ayda $2.99 ücret karşılığında üyeliklerini genişletilmiş içerik seçkisi için FreeTime Unlimited’e yükseltebilecek. Prime üyesi değilseniz, fiyat ayda $4.99 – tıpkı hizmetin Fire tablet sürümünde olduğu gibi.

Bu upgrade edilmiş seçki, Disney, Nickelodeon, Amazon Studios, PBS Kids, HarperCollins, Sesame Street, Simon & Schuster ve diğerleri gibi markalardan 10,000’in üzerinde çocuklara uygun kitap ve video içeriyor.

Ancak FreeTime Unlimited, aplikasyonlar söz konusu olduğunda Android cihazlarından biraz farklı bir şekilde çalışıyor zira ebeveynlerin sahip oldukları tüm uygulama veya oyunları ayrı ayrı eklemesi gerekiyor.

FreeTime bugüne kadar Amazon’un Fire tabletleri, Kindle e-okuyucuları ve Fire TV’si gibi kendi donanımları için büyük bir satış unsuru haline geldi. FreeTime Unlimited’e bir yıllık ücretsiz üyelik servisi de Fire Kids Edition’ın kilit özelliklerinden biri – Fire tablet ayrıca koruyucu bir kılıf ve iki yıllık ‘kaza’ sigortası da içeriyor.

Amazon’a göre, bugüne kadar 10 milyonun üzerinde çocuk (yani ebeveynleri) FreeTime’a üye oldu.

Amazon’un Android telefonlar ve tabletler için yaptığı bu açılım sayesinde piyasada avantajına çevirebileceği bir boşluk tespit etmiş olduğu gayet açık.

FreeTime zaten piyasadaki nispeten daha başarılı ebeveyn kontrol servislerinden biri ve bunun tek nedeni – şimdiye kadar – birinci kişi çözümü olması değildi. Bir başka nedeni de uygulamanın günümüzdeki pek çok ebeveyn kontrolü uygulamasında oluğu gibi sadece cihazı kilitlemeden daha fazlasına odaklanması.

FreeTime bunun yetine ebeveynlerin ekran zamanı sınırlamaları koymalarına, cihazın ‘uyku saatini’ belirlemelerine ve çocuğun cihazına eklenecek belli uygulamalar, videoları ve kitapları seçebilmelerine izin veriyor. Daha da önemlisi çocuklara bir düzeye kadar kontrolün ellerinde olduğu hissini veriyor – internette veya aplikasyon mağazasında gezerken engelleme, uyarı mesajları ve kısıtlamalarla karşılaşmak yerine çocuklar izlemek, okumak ve oynamak istedikleri şeyleri seçebilecekleri FreeTime kütüphanesine göz atabiliyorlar.

Buna ek olarak, ebeveynler FreeTime’i kullanarak eğlence içeriklerine erişime izin verilmeden önce tamamlanması gereken günlük eğitim sınırları koyabiliyor ve tabletle geçirilen zamanın okuma zamanından çalmadığından emin olabiliyorlar.

Amazon Nisan ayında aktivite raporları ve çocuklarının cihazı nasıl kullandığına dair diğer içgörüleri içeren bir ebeveyn kontrol paneli piyasaya sürerek FreeTime’ın olasılıklarını daha da genişletti. Discussion Cards özelliğiyle birlikte bu yeni uygulama ebeveynlerin çocuklarının içinde bulundukları gün neler yaptığını – okudukları kitaplar, izledikleri videolar, kullandıkları uygulamalar ya da oynadıkları oyunlar gibi – takip etmelerine yardımcı oluyor.

Kartlar ebeveynleri çocuklarının kullandıkları içeriğe dair sorular sormaya teşvik ediyor. Örneğin, çocuk evcil hayvanlar hakkında bir kitap okuyorsa, ebeveyn çocuğa en sevdiği evcil hayvanın hangisi olduğunu ve neden o hayvanı sevdiğini sorabiliyor. Kontrol paneli, herhangi bir cihazdan kontrol edilebiliyor – örneğin parents.amazon.com web sitesi üzerinden ebeveynin iPhone’u da dahil olmak üzere.

Amazon’a göre, bu kartlar ve ebeveyn kontrol paneli aynı zamanda Android cihazlar tarafından da desteklenecek.

Apple’ın platformunun FreeTime’ın yaptığı gibi üçüncü parti uygulamaların cihaz üzerindeki içeriğe erişimi yasaklamalarına izin vermediği göz önünde bulundurulduğunda, Amazon’un aynı servisi iOS için sunması pek muhtemel görünmüyor. Ancak Android için piyasaya sürülen bu özellik, Amazon’un Haziran’daki WWDC’de Apple tarafından iOS’nin ebeveyn kontrollerine getirilecek yeni özellikleri ilan etmesinden önce harekete geçmeye çalıştığını gösteriyor.

Android için FreeTime’ın kullanımı ücretsiz ve ayda $2.99’lık bir upgrade ile Unlimited sürümüne da erişim sunuyor. Mevcut Amazon Limited üyeleri herhangi bir ek ücret ödemeden yeni Android uygulamasını kullanabilecek. Ve üyeliğinizi Android üzerinden satın alırsanız, bunu aynı zamanda Fire tabletleriniz, Kindle e-okuyucularınız ve Fire TV’niz üzerinde de kullanabilirsiniz.

Android telefon takip programı için tıklayın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *