Aileler neden Peeple konusunda endişelenmeli?

peepleYeni bir uygulama daha piyasaya sürülmeden birçok tartışmaya neden oluyor. Peeple, kullanıcılara hoşlarına giden bir restoranı, oteli veya işi puanlandırma imkanı veren ilk uygulama. Bu hizmet Yelp’e oldukça benziyor ancak insanlara yönelik bir servis. Belli ki, insanlar bu uygulamanın izleyicilerine verdiği güç ve toplumu nasıl etkileyeceği ile ilgileniyor.

Uygulama 2015 Kasım sonu başlatıldığında, herhangi bir kişi tanıdığınız herkes hakkında değerlendirmelerini paylaşabilecek ve 1-5 arası yıldızla not verebilecek. Biz androidcasus.com’de aileleri sürekli bilgilendirmek ve piyasada revaçta olan yeni uygulamaları onlara anlatmak istiyoruz ve bu uygulama da kişisel doğasından ve puanlandırma sisteminden dolayı özel bir ilgiliyi hak ediyor.

Peeple nedir ve nasıl çalışır?

Peeple temel olarak kullanıcıların kendi gerçek ismi altında insanları eleştirmelerine izin veren bir eleştiri sitesi. Bu uygulama yalnızca 21 yaşındaki bir Facebook hesabına sahip kullanıcılarına açık olacak. Ayrıca, kullanıcılar şu kategorileri kullanarak hforthe peeple akkında eleştiri yazılan kişiyi ‘tanıdığını’ kanıtlamak zorunda olacaktır: kişisel, profesyonel veya romantik. Bir kişiyi Peeple veri tabanına eklemek için mutlak suretle söz konusu kişinin cep telefonu numarasına sahip olmanız gerekir.

Bütün pozitif eleştiriler hemen eklenir, ancak iki yıldız ve aşağısı gibi negatif değerlendirmeler 48 saat içinde hemen değerlendirilir ve kişiye gönderilir. Bu sayede insanlara herhangi bir negatif yorum paylaşılmadan önce bu durumu düzeltmelerine izin verilir. Eğer hakkınızda herhangi bir değerlendirme varsa ve henüz bir hesap yaratmadıysanız, sadece pozitif yorumlar profilinizde paylaşılır. Peeple ayrıca küfrü, tacizi, kaba sözü ve özel sağlık durumlarından bahsetmeyi men etmektedir.

Peeple ’nin arkasında yatan amaç

Uygulamanın kurucu ortakları Julia Cordray ve Nicole McCullough bu uygulamayı ‘insanların internet üzerinde birbirini tanımalarının yolunu değiştirmek’ için dizayn edildi. İnsanları dürüst bir biçimde puanlandırmak size bir kişinin karakteri ile alakalı bir görüş verecektir. Bu karakter oda arkadaşları bulurken, bir görüşmeyi değerlendirirken veya potansiyel çalışanlar veya patronlar hakkında öğrenirken faydalı olabilir. Bu uygulama insanları güçlendirmeli ancak insanlar ve aileler için birtakım endişeler mevcut.

Aileler Peeple hakkında neden endişelenmeli?

Aileler olarak, Peeple uygulamasının en korkutucu tarafı herhangi birisinin sisteme yeni bir kullanıcı ekleyebilmesi ve profilin kaldırılamaması. Cep telefonu numarası, bir kişiyi Peeple veri tabanına eklemek için gerekli olan tek unsurdur. Eğer eklendiyseniz, profilinize kimin yarattığını belirten bir mesaj alacaksınız.

Profiliniz yaratıldıktan sonra, buraya saplanıp kalırsınız. İsminiz Peeple sistemine girdiği anda, artık daima oradadır. Daha da kötüsü, kötü yorumları değiştiremezseniz veya silemezsiniz. İnsanlar, diğer insanların kendileri ile ilgili ne paylaştığına ya da nasıl puanlandırdıklarına dair herhangi bir kontrole sahip olmaz. Bu siteye kayıt olmak konusunda bile herhangi bir kontrole sahip değilsiniz. Bu durum siber tacizciler için kusursuz bir oyun alanı yaratır ve insanları online tanışma suiistimali gibi kesinlikle korkunç olan birçok dehşet verici durumla karşı karşıya bırakır.

ANDROID CASUSU DENE

Peeple hesaplar açmak veya geri bildirim bırakmak için 21 yaş üstü kişilere yönelir. Fakat, gençler teknolojiye oldukça aşinadır ve yaş gereklilikleri veya doğrulamalar ile ilgili dolapları sıklıkla bilirler. Ancak, eğer Peeple WhatsApp ve Kik gibi asgari yaş kılavuzları gerektirmeyen diğer sosyal medya sitelerinin izlerini takip ederse, bu gerekli bile olmayabilir.

Çocukları Peeple üzerinde korumak için 4 yol

Peeple aileler için çok korkutucu zira bunun bir çocuğun üzerinde bırakabileceği lekelenmiş repütasyonun etkilerini anlıyoruz. Gelecek çabaların dışında, yaralayıcı yorumlar bir çocuğun özgüvenini ve akıl sağlığını tamamıyla yerle bir edecek bir güce sahip. Peeple gençler için uygun olmamasına rağmen, bu uygulamaya karşı proaktif bir duruşu geliştirmek için aşağıda listelenmiş 4 öneri var:

  • Meseleye dahil olun ve sorular sorarak ve kontrol ederek çocuğun sosyal medya alışkanlıklarından haberdar olun.
  • Sosyal medya etiketi ve siber taciz ile ilgili olarak konuşmaya devam edin.
  • Gençleri Peeple gibi siteler hakkında ve yerince yıldızlı olmayan bir üne sahip olmanın hayatlarında yaratabileceği etki hususunda bilgilendirin.
  • Gençler internet üzerinde kurbanlaştırılmışsa veya zarar görmüşse, bu konularda yetişkinlerden yardım almaları hususunda onları teşvik edin.

Hepimiz bir iş yeri için kötü bir online değerlendirmenin ne kadar yıkıcı olabileceğini biliyoruz—sadece insanları puanlandırdığımızda neler olacağını hayal edin. Peeple ’in niyeti iyi olabilir fakat insanları harap edebilecek korkutucu birçok olasılık da var. Her sosyal medya kanalında olduğu gibi, çocuklarımızı interneti sorumlu olarak nasıl kullanmak için teşvik etmeliyiz ve bu elbette ki söylemesi uygulamasından daha kolay bir iş.

ANDROID CASUSU DENE

Eğer çocuğunuz Peeple kullanıyorsa bu uygulamayı kesinlikle yasaklamayın. Arkadaşlarına çok bağlı olduğundan bu tavrınızı sevmeyebiliz. Peeple’de paylaştığı her mesaj, yorum, puanlandırmayi görmek istiyorsanız telefonuna telefon takip yazılımını kurarar istediğiniz bilgilere ulaşın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *