2020’nin En İyi Çocuk Telefonları

2017’nin en yeni ve en iyi çocuk telefonları rehberiniz. Bu yılın en iyi çocuk telefonları ile ilgili hazırladığımız incelemelerimize ve yorumlarımıza göz atın.

Türkiye’de Satın Alabileceğiniz En İyi Çocuk Telefonu Hangisi?

  1. Moto G4

  2. Samsung Galaxy A3 2016

  3. Vodafone Smart Ultra 6

  4. Vodafone Smart Prime 7

  5. Samsung Galaxy A5 2017

2017’de En İyi Çocuk Telefonları İçin Satın Alma Rehberiniz

Eski telefonlarınızı vererek çocukları kandırdığınız günler çok geride kaldı. Bugünlerde çocuklar teknoloji hakkında çoğu yetişkinden daha fazla şey biliyor ve tıpkı sizin gibi en iyi şeyleri istiyorlar.

Ancak eğer düşürmezler ve kırmazlarsa büyük ihtimalle okulda unutacaklar ve kaybedecekler veya futbol gibi gülünç bir şey için takas edecekler. Bu yüzden cebinizden çok para çıkmasını istemeyeceksinizdir.

Burada çocuklar için en iyi telefonlar olduğunu düşündüğümüz kullanım kolaylığı, sağlamlığı ve en önemlisi en son oyunları oynamak ve YouTube izlemek için yeterli gücü bir arada sunan örnekleri bir araya getireceğiz.

Bir Çocuğa Telefon Almak İçin Ne Kadar Harcamalıyım?

Çocuğunuz için bir telefon almak için ne kadar harcayacağınız gerçekten size kalmış. En, en iyi telefonlar için amiral gemisi kadar bir fiyat ödemenizi tavsiye etmememize rağmen bazı ebeveynlerin çuvalla harcamaya hazır olduklarını biliyoruz.

Bu yazımızda 1.000 TL altındaki telefonlara odaklandık ama aynı zamanda bir daha pahalı olan orta sınıf telefonları da ekledik.

Bazen Çin kökenli bir markayı tercih etmek normalde bulabileceğinizden daha yüksek özelliklere sahip çekici fiyatlı bir telefon almak için çok iyi bir yol olabilir.

Bunun yanında eğer bir Çin markasının telefonunu almaya karar verirseniz, çocuğunuzun teknoloji konusunda özellikle iyi bir bilgisi yoksa Xiaomi ve Meizu modellerinden uzak durmanızı öneririz; çünkü bu modeller her zaman Google Play yüklü olarak gelmiyor ve bazen Çince bildirimler çıkararak çocukların kafasını karıştırabiliyor.

Çocuklarınızın kendi adına bir faturalı hat sözleşmesi yapmaya hazır değilseniz çocuğunuzun telefonunu kontörlü hatla, daha iyisi önceden satın alınmış paketlerde kullanmasının daha iyi olacağını aklınızda tutmalısınız. Eğer çocuğunuza kontörlü hat almayı tercih ederseniz sadece kontörlü hatlara özel sunulan paketlerden satın alarak maliyeti düşük tutabilirsiniz.

Belli sayıda dakika, kısa mesaj ve veri trafiği veren düşük maliyetli paketleri çoğu mobil operatörde bulabilirsiniz. Böylece ne çocuklarınız ne siz sürekli ne kadar kullanım yapıldığını, maliyetinin ne kadar olduğunu kontrol etmek zorunda kalmazsınız.

Faturalı hatlar için sözleşme yaparak hem önceden satın alınmış sınırlı paketleri kullanabilir hem de bu paketlere dahil akıllı telefonlara sahip olabilirsiniz. Vodafone örneğinde görülebileceği gibi gayet güzel seçenekler var; ama böyle bir paket ile telefon satın aldığınızda artık bundan sonra Vodafone ağına bağlı kalacağınızı unutmayın ve satın almadan önce abonelikle paket şartlarından memnun olup olmayacağınızı mutlaka kontrol edin.

Çocuğum İçin Android Telefon Mu, iPhone Mu Daha İyi?

İster Android ister iPhone almayı seçin bu genel olarak bütçenize, çocuğunuzun hangisini kullanmaya alıştığına ve hangisine daha yüksek sesle çığlık atacağına bağlı olacak.

Eğer daha önce iPad kullandılarsa veya bütün arkadaşlarının iPhone’leri varsa her iki platformun işletim sistem olan iOS’a alışkındırlar ve onu kullanmaya devam etmek isteyeceklerdir. Ama iPhone’ler pahalı.

Çoğu iPhone bir çocuk için bütçenin çok üzerinde olacaktır; ama yine de ikinci el bir iPhone 5s almak mümkün. Renkli bir iPhone 5c ise en ucuz ve en uygun seçenek olabilir. Ama yeni modellerden birini istiyorlarsa iPhone 7 yerine nispeten ucuz olan iPhone SE modeline bakılabilir. Bu model bile aklınızdakinden daha pahalı olabilir.

Eğer Android tablet kullanmaya alışkınlarsa çok daha fazla ve çok daha ucuz alternatiflere sahipsiniz demektir.

Göreceğiniz gibi bu yazıda önerdiğimiz telefonlar Android ile çalışıyor. Çocuğunuz çoktan bir iPhone sahibi olmayı kafaya koymadıysa Android her anlamda öbürü kadar iyi bir tercih olacaktır. Ayrıca genellikle Android daha fazla ücretsiz uygulamaya da sahiptir ve kullanımı çok basit olduğu için çocuklarınız öğrenmekle uğraşmayacak.

Her iki platform çocuğunuzun sadece sizin istediğiniz şeylere erişebilmesi için kilitlenebilmesi sayesinde çocuklara eşit derecede uygun.

Ayrıca okumuş olabileceğiniz her şeye rağmen, her ne kadar mümkün olsa da, virüs bulaşması çok düşük ihtimaldir. Ama yine de tam olarak içinizin rahat etmesi için mobil antivirüs kullanmayı düşünebilirsiniz.

Bir Çocuk Telefonunda Olması Gereken Özellikler

Çocuğunuzu herkesten daha iyi tanıyorsunuz. İlk telefonlarına sahip olma zamanı geldiğinde aklınızda onlar için neyin uygun olduğuna dair iyi bir fikir vardır.

Büyük ihtimalle kendi telefonlarına sahip olmadan önce oyun oynamak için bir tablet kullanacaklar ve tabletlerin daha geniş ekranlarına alışacaklar. Ama geniş ekranlı bir telefonun yere düşmesi ve kırılması, ceplerine sığacak daha küçük bir modele göre daha yüksek ihtimal. 5 inçin altında HD veya tam HD, orta sınıf modellere göz atabilirsiniz.

Çocukların bazen ne kadar sakar olabileceğini biliyoruz. Bu yüzden su geçirmez ve darbeye dayanıklı bir telefon onlar için ideal olacaktır. Moto G 2015, Sony Xperia Z5 Compact ve Sony Xperia M4 Aqua alternatiflerine göz atabilirsiniz. Apple’nin sadece iPhone 7 ve 7 Plus modellerinin su geçirmediğini not düşelim.

Metal çerçeveli bir telefon plastik çerçeveli bir telefona göre daha sağlam olacaktır; ama bir Çin markası veya mobil operatör tekliflerinden birini değerlendirmediğiniz sürece diğerlerine göre daha pahalı olacaktır. Hangisini seçerseniz seçin sağlam bir kılıf almanızı kesinlikle öneririz.

Yetişkinler genelde ön kamera özelliklerini görmezden gelebilir; ama özçekim yapmayı seven, Snapchat ile haşır neşir olan ve görüntülü sohbet yapan çocuklar için bu son derece önemlidir. Ön kamerası olmayan bir telefonu çocuğunuza almayı düşünmeyin bile. Çoğu telefon 5Mp civarında ön kameraya sahip ama daha yüksek çözünürlüğe sahip ön kameralı telefonlar da almak mümkün.

Temel özellikler hakkında çok fazla endişe etmenize gerek yok. Günümüzde çoğu telefon bir çocuğun ihtiyacı olan her şeyi yapabilecek kapasitede: oyunlar, YouTube ve bir kamera.

Dikkat etmeniz gereken şey, bellek kapasitesi: 16 GB altında dahili belleğe sahip olanlardan kaçınmanızı öneririz. Bugünlerde belleği düşük telefonlara daha az rastlanıyor, bir çoğu -en azından Çin markaları- 32 GB’ye sahip.

Daha fazla depolama alanı eklemeye imkan tanıyan microSD desteğine sahip bir model arayın ve çevrimiçi multimedya yedeklemesi için Google Fotoğraflar gibi bulut hizmetlerinden yararlanmaya dikkat edin. Böylece uygulamalar ve oyunlar için daha fazla depolama alanı kalabilir. Fotoğrafların ve videoların buluta yedeklenmesi telefon kaybolur veya kırılırsa kaybolmamalarını sağlayacak.

Telefon kıyaslamaları için tıklayın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *